Jak wybrać redaktora?

0
1235

W końcu skończyłeś pisać swój rękopis. Następnym krokiem jest jego edycja i korekta. Nie możesz po prostu oddać swojej pracy bez intensywnej edycji i korekty. Usługi redakcyjne świadczone przez profesjonalnego redaktora są tym, czego potrzebujesz, aby perfekcyjnie wykonać zadanie.

Być może pytasz: dlaczego mam zatrudnić redaktora lub korektora, skoro mogę to zrobić sam? Bez względu na twoje umiejętności edytorskie i korekty, na pewno potrzebujesz innej osoby, aby sprawdzić swoją pracę. Dlaczego? Ponieważ pojawią się błędy, których przegapisz. Potrzebujesz świeżego zestawu oczu, które dostrzegą wady w twojej pracy.

Profesjonalny redaktor może pomóc w zminimalizowaniu błędów w rękopisie, dzięki czemu książka może zostać opublikowana, praca dyplomowa może uzyskać dobrą ocenę lub czasopismo może zyskać wiarygodność. Doświadczony redaktor, który oferuje usługi redakcyjne, może pomóc poprawić i udzielić porady na temat stylu, użycia słów, struktury zdań i akapitów oraz gramatyki. Doświadczenie redaktora w dopracowywaniu pracy pisemnej może sprawić, że Twoja będzie wyjątkowa. Dlatego sensowne jest, aby redaktor sprawdził manuskrypt przed jego opublikowaniem.

Jeśli się rozejrzysz, znajdziesz mnóstwo redaktorów, każdy z innym poziomem doświadczenia, umiejętności i oferowanych usług. Znalezienie najlepszego edytora do pracy pisemnej nie oznacza wybrania najlepszego z nich. Oznacza to wybór odpowiedniego dla rodzaju materiału, który napisałeś, ponieważ jeden edytor może być idealny dla jednego projektu, ale nie dla innego. Ponieważ redaktor będzie ściśle z tobą współpracował przy twoim projekcie, musisz wybrać kogoś, kto Twoim zdaniem będzie się dobrze dogadywał.

Wybierając edytor projektu, weź pod uwagę następujące wskazówki:

• Sprawdź stronę internetową redaktora, który zapewnia usługi edycji i korekty. Sprawdź, czy jest schludny i wolny od błędów, aby wiedzieć, czy redaktor przywiązuje dużą wagę do szczegółów.

• Badanie tła redaktora. Skąd on jest? Redaktor brytyjski różni się od edytora amerykańskiego. Twój wybór redaktora będzie zależeć od docelowych czytelników. Wybierz kogoś, kto pochodzi z tego samego kraju lub regionu, co potencjalni czytelnicy. Sprawdź także doświadczenie i szkolenie redaktora – jak długo on lub ona pracuje w branży?

• Recenzje i referencje mogą dać ci wyobrażenie o tym, czego możesz oczekiwać od redaktora. Zazwyczaj można je znaleźć na stronie redaktora i na forach dyskusyjnych. Przeczytaj i uważnie obserwuj te, które brzmią tak, jakby dopiero co zostały wymyślone.

• Zapytaj, ile kosztuje edytor za słowo lub godzinę. Spowoduje to zawężenie opcji w oparciu o budżet.

• Poproś o przykładową pracę. Dobry redaktor chętnie pokaże dowód swojej wiedzy. Niektórzy redaktorzy oferują bezpłatny okres próbny swoich usług redakcyjnych. Wypróbuj je, aby zobaczyć, który z nich jest lepszy od reszty.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.