Wózek elektryczny – szansa na wiekszą samodzielność dla osoby niepełnosprawnej

0
393

Niemal wszystkie osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi chcą być jak najbardziej samodzielne. Choroba sprawiła, że nie są tak sprawne, jak by chciały. Bardzo wiele czynności muszą wykonywać za nich opiekunowie, tym bardziej zależy im przynajmniej na minimum niezależności.

Wózki ręczne są lekkie i możliwe do samodzielnego poruszania się jedynie dla tych osób z niepełnosprawnością, które mają silne i zdrowe ręce. Są jednak takie jednostki chorobowe, które wiążą się z zanikami mięśni lub słabymi kośćmi. W takich przypadkach osoba siedząca na wózku ręcznym musi być popychana przez opiekuna, przez co nie ma poczucia samodzielności. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem są wózki elektryczne dla niepełnosprawnych.

Wózki elektryczne – minimum samodzielności

Wózek elektryczny dla niepełnosprawnych pozwala na zachowanie przynajmniej minimalnego poczucia niezależności. Osoby chore na przykład na dystrofię mięśni przy zaawansowaniu choroby, nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Tym bardziej nie przeniosą się z łóżka na wózek. Korzystając jednak z wózka elektrycznego mogą samodzielnie poruszać się na zewnątrz lub po domu biorąc udział w życiu codziennym rodziny. Jest to ułatwienie nie tylko dla osoby z niepełnosprawnością, ale też dla jego opiekuna.

Dzięki zastosowaniu mocnego silnika i baterii o dużej pojemności, wózki elektryczne dla niepełnosprawnych mogą być używane podczas nawet dłuższych wycieczek poza domem. Sterownik montowany w podłokietniku pozwala na samodzielne kierowanie wózkiem.

Sprzęty te, w zależności od modelu, mogą mieć również dodatkowe udogodnienia:

  • podnośnik
  • światła
  • pas bezpieczeństwa
  • zagłówek ortopedyczny
  • stabilizatory różnych części ciała
  • uchwyt na kule
  • stolik

Istnieje również możliwość wyboru, czy wózek ma być tylko pokojowy, terenowy czy uniwersalny. Można dostosować jego maksymalną prędkość i rodzaj opon.

Dofinansowanie PFRON

Wózki elektryczne dla niepełnosprawnych nie są tanimi sprzętami, ale wielu chorych nie jest w stanie bez nich funkcjonować. Warto złożyć do PFRONu wniosek o dofinansowanie. Dzięki takiemu wsparciu być może będzie można wybrać lepiej dopasowany wózek, z większą ilością udogodnień.

Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi każdego dnia borykają się z barierami nie do pokonania. Wózki elektryczne pozwalają im chociaż w minimalnym stopniu czuć się niezależnymi i samodzielnymi ludźmi.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.